ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ  ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ,

Βαθ. Προτερ.:    ΕΞ. ΕΠΕΙΓΟΝ

Μαρούσι,              17/11/2014

Αριθ. Πρωτ. :        185047/Δ2

ΠΡΟΣ: 1. Δ/νσεις  Π.Ε. & Δ.Ε. της χώρας.

Έδρες τους.

2. Σχολικές μονάδες Π.Ε. & Δ.Ε. της

χώρας.  (μέσω Δ/νσεων  Π.Ε. & Δ.Ε.).

ΚΟΙΝ:    1. Περιφερειακές Δ/νσεις Π.Ε. & Δ.Ε.

2. Γραφεία Σχολικών Συμβούλων Π.Ε. & Δ.Ε.

(μέσω Δ/νσεων Π.Ε. & Δ.Ε.)

3. Εθελοντικός Οργανισμός

«Το Χαμόγελο του Παιδιού»

Στουρνάρη  16,  106 83  Αθήνα

ΘΕΜΑ: Συγκέντρωση ειδών διατροφής για «Tο Χαμόγελο του Παιδιού».

Σχετικό έγγραφο: το με αρ. πρ. 170358/21-10-2014 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Σας ενημερώνουμε ότι ο Εθελοντικός Οργανισμός για τα παιδιά «Το Χαμόγελο του Παιδιού», ενόψει της επικείμενης εορταστικής περιόδου των Χριστουγέννων, επιθυμεί να συγκεντρώσει τρόφιμα για να καλύψει τις ανάγκες τόσο των παιδιών που διαμένουν στα σπίτια του Συλλόγου, όσο και των παιδιών και οικογενειών που ο Σύλλογος υποστηρίζει καθημερινά μέσω των Κέντρων Στήριξης Παιδιού & Οικογένειας.

Ο ανωτέρω Οργανισμός, προκειμένου να ξεκινήσει την κινητοποίηση για τη συγκέντρωση τροφίμων και ειδών πρώτης ανάγκης, επικαλείται και πάλι την υποστήριξη, στο μέτρο των δυνατοτήτων της,  της μαθητικής κοινότητας Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Η ευαισθησία και η κινητοποίηση των παιδιών που θα ανταποκριθούν στο κάλεσμα και θα αναλάβουν δράση θα συμβάλει ουσιαστικά στην πραγματοποίηση αυτού του σκοπού, προωθώντας παράλληλα ένα μήνυμα ελπίδας, αγάπης, προσφοράς και αισιοδοξίας.

Σας παραθέτουμε  ενδεικτική λίστα προϊόντων:

-          Συσκευασμένα είδη τροφίμων: γάλα εβαπορέ, κακάο, άνθος αραβοσίτου, ρύζι (κίτρινο και άσπρο),σάλτσα ντομάτας, μπισκότα, κρουασάν, αλάτι, ξύδι, μπαχαρικά, όσπρια,  μέλι, μαρμελάδα, μερέντα, πουρέ, δημητριακά, φρυγανιές, βρεφικές κρέμες και γάλατα, αλεύρι,  χυμούς.

-      Είδη βρεφικής φροντίδας πάνες, μωρομάντηλα, σαμπουάν, αφρόλουτρα, κρέμες περιποίησης βρεφών.

-      Είδη προσωπικής φροντίδας: σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες.

-          Είδη υγιεινής: σακούλες απορριμμάτων, χλωρίνη, μαλακτικά ρούχων, απορρυπαντικά γενικής χρήσης.

-          Είδη οικιακής χρήσης: χαρτί υγείας, χαρτί κουζίνας, αλουμινόχαρτο, διαφανή μεμβράνη.

Η συγκέντρωση των τροφίμων και των ειδών πρώτης ανάγκης μπορεί να πραγματοποιηθεί  έως τις 12-12-2014.

Παρακαλούνται οι Σχολικές μονάδες που επιθυμούν να συμμετάσχουν στην κινητοποίηση αυτή, να επικοινωνήσουν (με τα σημεία συγκέντρωσης των εν λόγω ειδών) στα τηλέφωνα που ακολουθούν:

Η ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΑΝΔΡΟΝΙΚΗ ΜΠΑΡΛΑ

Μετά από ομόφωνη απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του 16ου Νηπιαγωγείου Κατερίνης

και του Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του Νηπιαγωγείου μας ,

σας ενημερώνουμε ότι η παραπάνω συγκέντρωση τροφίμων  θα γίνει μέχρι την Παρασκευή 12/12/2014.

Θεωρώντας δεδομένη την θετική σας ανταπόκριση , σας ευχαριστούμε εκ  των προτέρων , ευχόμενοι

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

με